Google, Search Console’daki URL Parametreleri aracını kaldırdı!

Google bugün, Search Console’daki URL Parametreleri aracının desteğini kapattı. Google bunun olacağını yaklaşık bir ay önce bildirmişti ve şu an artık bu araç kullanılmaz durumda.

URL Parametresi Nedir?

URL Parametreleri, sitenizde kullandığınız URL’lerin sonuna eklenen, soru işareti ile başlayan ve devamından bir dizi görevi gerçekleştiren yapılardır. Bunlar genellikle filtreleme, sayfalama, arama ve takip etme amacıyla kullanılmaktadır.

Bugünden itibaren URL parametre aracına ulaşmak isterseniz Google size ” Bu rapor artık kullanılamaz” uyarısını verecektir.

Bu araç bu şekilde filtrelenmiş sonuçların dizine eklenmesini engelleyerek tarama bütçenizi korumanıza izin vermektedir. Aracı merak ediyorsanız buradan erişmeyi deneyebilirsiniz fakat unutmayın ki bir hata mesajı ile karışılacaksınız.

URL Parametreleri aracı neden kaldırılıyor?

Google mühendislerinin açıkladıklarına göre Google, ” Bir sitede hangi parametrelerin yararlı olduğunu ve hangilerinin yararsız olduğunu bulma konusunda çok daha iyi hale geldiğini” söylüyorlar. Google’a göre şu anda URL parametre aracında belirtilen yapılandırmaların yalnızca %1’inin tarama için yararlı olduğunu dile getiriyorlar.

URL Parametreleri ile ileride ne yapmam gerekiyor?

Google’ın yaptığı açıklamada SEO uzmanlarının ve web site sahiplerinin herhangi bir şey yapmasına gerek olmadığını söyledi. “İleride sitenizdeki URL parametrelerinin işlevini belirtmek için herhangi bir şey yapmanıza gerek olmadığını, Google’ın tarayıcılarının URL parametreleriyle nasıl başa çıkacağını otomatik olarak öğreneceğini ” dile getirdi.

Eğer istemediğiniz URL parametrelerini ortadan kaldırmak istiyorsanız her zaman Robots.txt aracını kullanarak bunların taranmasını engelleyebilir veya taranmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Daha önce bu aracı kullanıyorsanız şu an için en iyi yöntem biraz zaman tanıyarak Google’ın işini yapmasını beklemek ve sürekli olarak Analiz ve Search Console aracı ile sitenizin durumunu kontrol etmek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.